img

1. Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu

 

           TOSFED, otomobil sporunun geniş kitlelere ulaşması, bu sporun sevdirilmesi ve sporcu sayısının arttırılması amacı ile değişik boyutlarda ulusal ve uluslar arası otomobil yarışları düzenler. Bu yarışlar organize edilirken, otomobil sporuna katkıda bulunacak sponsorların kendi tanıtımlarını da yaparak, etkinliğin hem izleyicilere görsel şölen halinde sunulması, hem de en etkin ve kusursuz şekilde yapılmasına katkıları arzu edilmektedir.

 

2.Ankara Doğa Sporları ve Offroad Kulübü ( ANDOFF )

TOSFED ile Gençlik Spor İl  Müdürlüğüne bağlı Türkiye’nin ikinci en büyük resmi offroad kulübüdür.  4X4 doğa tutkunlarının aynı çatı altında toplamayı başaran kulübün amacı hafta sonları ve tatil günlerini yaz kış demeden en iyi şekilde değerlendirip çeşitli geziler, organizasyonlar ve offroad yarışları düzenleyerek eşimiz, çocuklarımız ve dostlarımızla güvenli bir şekilde vakit geçirebileceğimiz bir ortam oluşturup şehrin stresinden bir nebze uzaklaşmaktır.

 

3. OFFROAD yarışları ve ANDOFF

         Offroad 4X4 arazi araçları ile kendi kategorilerine ayrılarak engellere ve zaman karşı yapılan dinamik bir motor sporudur. Yolun bittiği yer anlamına gelen bu sözcük. Adından da anlaşılabileceği gibi arazi şartlarında çamur, engebeli olan yerler, dik tepelerden iniş ve çıkışlar, su geçişleri, kırık arazi koşullarının olduğu parkur adı verilen yerlerde yapılan kendine özgü kuralları olan otomobil yarışlarıdır. Suni şekilde hazırlanmış doğal ortamın oluşturduğu zorluklarda yapılan bu motor sporu, pilot ve co-pilot’tan oluşan iki kişilik bir ekip sporudur. Zamana karşı yapılan bu yarışlar seyirci açısından en keyifli ve en görsel motor sporudur. ANDOFF 2001 yılından bu yana bu motor sporuna gönül veren arkadaşlarımızı aynı çatı altında toplayıp resmi yarışmalarda mücadele etmelerini sağlamaktadır. Aynı zamanda ilkeli ve kaliteli yarışmacılar yetiştiren ANDOFF’ un bünyesindeki yarışçılarla beraber diğer OFFROAD kulüplerinin organizasyonlarına da destek olmaktadır.

  

4. ANDOFF’un amaçları

** Ülkemizdeki trafik terörünün engellenmesine katkıda bulunmak.

** Organizasyonların finansal desteğini sağlayan sponsorların hedeflerine ulaşması için medya desteğini oluşturmak.

**Uluslar arası organizasyonlarda başarılı sonuçlar ede ederek Türkiye’nin prestijini arttırmak.

**Türkiye’nin dünyaya tanıtılmasında motor sporlarının etkin ve önemli bir strateji olduğunu kanıtlamak.

**Eğitim seminerleri ile görev alacak yeni jenerasyonlar oluşturmak.

**Çeşitli geziler, aktiviteler düzenleyip üyelerinin offroad aracılığı ile doğa ile bütünleşmesini sağlamak

SPONSORLUK

           Sponsorlardan elde edilen kazanımlar, Türkiye de otomobil sporunun daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak, mevcut sporcuların daha iyi olanaklarla çalışmalarını teşvik etmek ve uluslar arası yarışmalarda ülkemiz adına daha büyük başarıların getirilmesi için kullanılacaktır.

5.Sponsorluğun size kazandıracakları.

**Hedeflediğiniz müşteri portföyüne ulaşmanızı sağlar.

**Farlı, dinamik, özgün ve sosyal bir kimlik kazanmanızı sağlar.

**Her yaştan ve gruptan oluşan geniş bir yelpazeye hitap etmenizi sağlar.

**Canlı yayın başta olmak üzere çok ciddi bir medya dönüşümü olarak prestijinizin artmasını sağlar

**Düzenlenen organizasyonlar sonucunda medyanın ve halkın ilgisini ciddi anlamda yükseltir.

**Basın analiz raporları ile medya takip kuruluşlarında tespit edilen sonuçlara göre medyada futboldan sonra en çok izlenen ikinci spor dalı alması sebebiyle otomobil sporları en iyi ve en ekonomik tanıtım mekanizmasıdır.

6. Sponsorluk Çeşitleri

1.   Ankara Doğa Sporları ve Offroad Kulübü (ANDOFF) bünyesinde düzenlenecek tüm yarışlar için Majör Sponsorluk

2.   Türkiye Offroad Şampiyonası ANDOFF Ayağı – Ayakları

3.   ANDOFF Ankara Mahalli Offroad Şampiyonası Yarışı – Yarışları

 4.   ANDOFF Bünyesindeki Gezi veya Aktiviteler

 

 

6.1. ANDOFF Bünyesinde Düzenlenecek Tüm Yarışlar için Majör Sponsorluk

            Ankara Doğa Sporları ve Offroad Kulübünün 2009 yılında düzenleyeceği yurtiçi Offroad  yarışlarının hepsine ana sponsor olabilme imkanıdır. 
           Kulübün ana sponsoru olduğunuz takdirde ikinci bir ana sponsor alınmayacaktır. Sadece co-sponsorlar olacaktır.

Sponsorluğun getirileri

*2009 yılı Offroad yarışlarının ana sponsoru olarak bir yıl boyunca reklamınızı yapmış olacaksınız. Bünyenizde veya anlaşmalı olduğunuz Halkla İlişkiler firmanız var ise 1 yıl boyunca ANDOFF’un çalışmalarının yanı sıra ayrıca sizde ek basın çalışmasını yapabilir ve projeler önerebilirsiniz.

*Ana sponsor her yarışmada tanıtım sırasında, basın toplantılarında,brifinglerde ve röportajlarda lanse edilecektir. .

**Yarış alanlarına firma afişlerinizi, posterlerinizi asabileceksiniz.

**Yarışan tüm yarışçılar firmanızın logosunu araçlarına yapıştıracaklardır. Bu her kategoride yarışan onlarca araç demektir. Yarış alanı üzerinde onlarca araç sizin logonuzu üstünde taşıyacak ve çok hoş bir görüntü oluşturacaklardır.

**Her yarış 1 ila 4 gün arası sürmektedir. Bu günlerde firma standınızı kurabilirsiniz. Reklam panosu sponsor tarafından hazırlanacaktır. Hazırlanan reklam panosunun yerleştirileceği yeri ve panoda yer alacak ürün boyutuna veya logo boyutuna birlikte karar verilecektir.

**Yarış günleri aktiviteler yapabilirsiniz. Yarışan yarışçılara tesislerde veya istenen yerlerde partiler düzenleyebilirsiniz.

**Hedef kitlenin yakalanmasının en kolay olduğu tarihlerde yani iş sezonu aylarında hedef kitlenin görselinde olma ve onlarla yakın temas sağlama imkanı bulacaksınız.

**Şirket içi motivasyon sağlamış olacaksınız. Bayileriniz var ise yarışların yapılacağı çeşitli merkezlerde onları da aktivitenize katabilme imkanınız olacaktır.

**Yarışçılara,görevlilere ve kapı gözetmenlerine tişört giydirebilirsiniz.

**Basılı malzemelerde (Yarış dosyası, antetli yazışma kağıtları, basın bültenleri, vb. dokümanlarda) logonuz yer alacaktır.

**Yarışçılara ilave ödüller verilebilir, yarış alanında seyircilere broşür dağıtabilirsiniz.

**Yarışlarda kullanılan kapıların yanlarında logolu bannerlarınız(bez afiş) yer alabilir.

**Görevli  ve Rescue araçlarında logonuz olabilir.

**Yarışma mahallinde yapılabilecek her türlü tanıtım hakkına sahip olabilirsiniz.

 

 

Sponsorluk Bedeli

2009 yılı tüm yarış programına sponsor olduğunuz takdirde;

Sponsorluk Ücreti Yıllık ____________________.-TL

  

 

 6.2. Türkiye Offroad Şampiyonası ANDOFF Ayağı – Ayakları

           TOSFED ’in  2009 yılı Ulusal Offroad Şampiyonasında  ANDOFF’ un organize ettiği Şampiyona Ayağına veya Ayaklarından seçeneğiniz bir yarışa sponsor olabilirsiniz. Seçeceğiniz bazı yarışların bütçesi farklıdır. Ayrıca ANDOFF, firma adınıza istediğiniz bölgede özel yarış düzenleyebilir.

 

Sponsorluğun Getirileri

**Yarış alanına yarış boyunca firma afişlerinizi ve posterlerinizi asabileceksiniz.

**Yarışan tüm yarışmacılar firmanızın logosunu araçlarına asacaklardır. Bu da her yarışta yarışan, her kategoride yarışan onlarca araç demektir. Yarış parkurunda onlarca araç sizin logonuzu üzerinde taşıyacak ve çok hoş bir görüntü oluşturacaklardır.

**Yarışlar 1-4 gün arası sürmektedir. Bu günlerde firma standınızı kurabilirsiniz. Ayrıca bir reklam panosu (sponsor tarafından hazırlanacak) yerleştirebileceksiniz. Yerleşecek panonun boyutuna ve konulacak olan yerine birlikte karar verilecektir.

**İstediğiniz taktirde yarış günleri aktiviteler yapabilirsiniz. Yarışan yarışçılara gece tesislerde veya istenilen mekanlarda partiler düzenleyebilirsiniz.

**Yarışçılara logolu tişört giydirebilirsiniz.

**Ana sponsor her yarışmada tanıtım sırasında, basın toplantılarında, brifinglerde ve röportajlarda lanse edilecektir.

.

**Yarışçılara ilave ödüller verebilir, yarış alanında broşür dağıtabilirsiniz.

** Hedef kitlenin yakalanmasının en kolay olduğu tarihlerde yani iş sezonu aylarında hedef kitlenin görselinde olma ve onlarla yakın temas sağlama imkanı bulacaksınız.

**Şirket içi motivasyon sağlamış olacaksınız.

** Yarışlarda kullanılan kapıların yanlarında logolu bannerlarınız(bez afiş) yer alabilir.

** Görevli  ve Rescue araçlarında logonuz olabilir.

 **Yarış mekanında yapılabilecek her türlü tanıtım hakkına sahip olabilirsiniz.

 **Bu şampiyonaların sponsorlarından biri olmanız, kuruluşunuzun, ürün ya da hizmetlerinizin 'saygın imajını' çeşitli olanak ve etkinliklerle pekiştirmenizdir.

 

Sponsorluk Bedeli

Yarış Başı  ……………………………………………..:______________

Firma adı ile özel yarış düzenlenmesi- Tek Yarış….:______________

Firma adı ile özel yarış düzenlenmesi-Yarış Başı….:______________

 ( Yarış sayısı en az 3, en çok 7 olabilir.)

 

 

6.3. ANDOFF Ankara Mahalli Offroad Şampiyonası Yarışı – Yarışları

           Ankara Doğa Sporları ve Offroad Kulübünün (ANDOFF) düzenlediği Ankara Mahalli Offroad Şampiyonasının tüm yarışlarına veya istediğiniz yarışa sponsor olabilirsiniz.

            Yarışın veya yarışların yerini ve tarihini istediğiniz, tanıtımınızı en iyi şekilde yapacağınıza inandığınız yeri ve tarihi seçebilirsiniz.(Yerin ve tarihin uygunluğu birlikte kararlaştırılacaktır.) Bu sayede yarışı veya yarışları organize ettiğiniz faaliyetlere, şenliklere ve özel günlerinize ekleyebilir, organizasyonunuzu daha da renkli hale getirebilirsiniz.

            Bu yarışlar Mahalli yarış olmasına karşın ANDOFF’un beğenilen ve tercih edilen organizasyonlar yapması sebebiyle ulusal yarışların statüsünde olmaktadır.

            

Sponsorluğun getirileri

*2009 yılı Ankara Mahalli Offroad yarışlarının ana sponsoru olarak bir yıl boyunca reklamınızı yapmış olacaksınız. Bünyenizde veya anlaşmalı olduğunuz Halkla İlişkiler firmanız var ise 1 yıl boyunca ANDOFF’un  çalışmalarının yanı sıra ayrıca sizde ek basın çalışmasını yapabilir ve projeler önerebilirsiniz.

*Ana sponsor her yarışmada tanıtım sırasında ,basın toplantılarında,brifinglerde ve röportajlarda lanse edilecektir.

**Yarış alanlarına firma afişlerinizi, posterlerinizi asabileceksiniz.

**Yarışan tüm yarışçılar firmanızın logosunu araçlarına yapıştıracaklardır. Bu her kategoride yarışan onlarca araç demektir. Yarış alanı üzerinde onlarca araç sizin logonuzu üstünde taşıyacak ve çok hoş bir görüntü oluşturacaklardır.

**Her yarış 1 ila 4 gün arası sürmektedir. Bu günlerde firma standınızı kurabilirsiniz. Reklam panosu sponsor tarafından hazırlanacaktır. Hazırlanan reklam panosunun yerleştirileceği yeri ve panoda yer alacak ürün boyutuna veya logo boyutuna birlikte karar verilecektir.

**Yarış günleri aktiviteler yapabilirsiniz. Yarışan yarışçılara tesislerde veya istenen yerlerde partiler düzenleyebilirsiniz.

**Hedef kitlenin yakalanmasının en kolay olduğu tarihlerde yani iş sezonu aylarında hedef kitlenin görselinde olma ve onlarla yakın temas sağlama imkanı bulacaksınız.

**Şirket içi motivasyon sağlamış olacaksınız. Bayileriniz var ise yarışların yapılacağı çeşitli merkezlerde onları da aktivitenize katabilme imkanınız olacaktır.

**Yarışçılara, görevlilere ve kapı gözetmenlerine tişört giydirebilirsiniz.

**Basılı malzemelerde (Yarış dosyası, antetli yazışma kağıtları, basın bültenleri, vb. dokümanlarda) logonuz yer alacaktır.

**Yarışçılara ilave ödüller verilebilir, yarış alanında seyircilere broşür dağıtabilirsiniz.

**Yarışlarda kullanılan kapıların yanlarında logolu bannerlarınız yer alabilir.

**Görevli ve Rescue araçlarında logonuz olabilir.

**Yarışma mahallinde yapılabilecek her türlü tanıtım hakkına sahip olabilirsiniz.

 

Sponsorluk Bedeli

Yarış Başı :____________________

 

 

6.4. ANDOFF Bünyesindeki Gezi veya Aktiviteler

       ANDOFF her yıl çeşitli yerlere doğa yürüyüşleri, günü birlik ve yatılı kamplar ,offroad expedition’lar, şenlikler, offroad oyunları, extreme spor faaliyetleri, kar geçişleri ve kültürel geziler organize etmektedir. Bu organizasyonların bazıları Ankara ilimiz içerisinde olduğu gibi ülkemizin birçok ilini de kapsamaktadır. 

 

 Sponsorluk bedeli

Düzenlenecek olan aktiviteye göre beraber kararlaştırılacaktır.

 

 

7. CO-SPONSORLUK

Bir yıllık ana sponsorun yanına veya yarış başı sponsorun yanına co-sponsor alınacaktır. Co-sponsorluk şartları anlaşma yapılacak ana sponsorlar ile görüşmeler tamamlandıktan sonra belirlenecektir.

 

 

CO-SPONSORLUĞUN GETİRİLERİ:

 • Organizasyon alanında belirtilen yerlere branding(reklam afişleri) uygulamaları

 • Organizasyon alanında belirtilen yerde ürün tanıtımı ve/ veya satış için standlar kurulması

 • ANDOFF’ un ilgili organizasyon için yapacağı yazışmalarda kullanacağı resmi kağıt ve broşürlerde firma adı / Logosu kullanılacaktır.

 • Basına ve protokole gönderilecek davetiyelerde firma logosu kullanılacaktır

 • ANDOFF’ un web sitesinde firmanın logosu yarış boyunca kullanılacaktır

 • Gözetmen tişörtleri, yarış araçları ve organizasyon araçlarında firma logosu bulunması

 

 

 Sponsorluk bedeli

Düzenlenecek olan aktiviteye göre beraber kararlaştırılacaktır.

 

  

8.  DESTEK SPONSORLUKLARI

 • Ulaşım

 • Konaklama

 • Yiyecek ve içecek

 • İletişim

 • Yakıt

 • Teknoloji

 

DESTEK SPONSORLUKLARININ GETİRİLERİ

 • Organizasyon alanında belirtilen yerde ürün tanıtımı ve/ veya satış için standlar kurulması

 • Gözetmen tişörtleri, yarış araçları ve organizasyon araçlarında firma logosu bulunması

 • Organizasyon alanında belirtilen yerlere branding(reklam afişleri) uygulamaları

 

Sponsorluk bedeli

Düzenlenecek olan aktiviteye göre beraber kararlaştırılacaktır.

 

 9. MEDYA TANITIMI

 

            Hız ve adrenalinin zirveye ulaştığı bu yarışma, Star TV, a TV, Show TV,Kanal D,Yaban TV gibi ulusal kanallarla Kanal A, BTV, Ses TV gibi yerel kanallar  tarafından, yarış öncesi tanıtımı ve sonrası ödül töreniyle birlikte yarışın görüntüleri, haber programlarında ve otomobil programlarında yayınlanacaktır.

          Ayrıca, ulusal ve yerel yazılı-görsel medya, yarışlara  yer vererek, büyük ilgi gösterecektir.

          Bunun yanında, Hürriyet ve Sabah Gazeteleri’nin bölge eklerindeki gazete ilanlarıyla, seçkin mağaza ve alışveriş merkezlerinde afişlerle, Ankara kent merkezinin önemli noktalarında bannerlarla, toplumun kanaat ve doğal önderlerine ulaştırılacak yarış özel davetiyesiyle ve değişik tarihlerde yapılacak basın toplantıları-bültenler-TV röportajları ile yarışın tanıtımı, en etkin biçimde yapılacaktır.

 

10. SPONSORLUK SÖZLEŞMESİ ÖRNEĞİ

  

 

SPONSORLUK SÖZLEŞMESİ (Boş)

 

 

............................................... adına hareket eden ..........................................

ile ............................................... adına hareket eden ............................................

arasında 3289 sayılı Kanunun ek 3 üncü maddesine dayanılarak hazırlanan 16

Haziran 2004 tarih ve 25494 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Gençlik ve Spor

Genel Müdürlüğü Sponsorluk Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde ve aşağıdaki

şartlarda işbu Sponsorluk Sözleşmesi imzalanmıştır.

Tanımlar

Madde 1- Bu sözleşmede geçen;

Sponsorluk alan : ……………………………………………’nu,

Sponsor : ……………………………………………’yi,

ifade eder.

Tarafların adı, soyadı / kanuni unvanı ve tebligat adresleri

Madde 2-

a) Sponsorluğu alanın;

Adı, soyadı /

Kanuni unvanı : ................................................................................

Adresi : ................................................................................

b) Sponsorun;

Adı, soyadı /

Kanuni unvanı : ................................................................................

Adresi : ................................................................................

Yukarıda belirtilen adresler kanuni adresler olup, değişiklik bildirimi

yapılmadığı sürece bu adreslere yapılacak tebligatlar geçerli sayılacaktır.

Tarafların bağlı bulunduğu vergi dairesi ve vergi kimlik numarası

Madde 3-

a) Sponsorun vergi dairesinin adı ve ili : .....................................................

Sponsorun vergi kimlik numarası : .....................................................

b) Sponsorluğu alanın vergi dairesinin adı ve ili : ………………………...

Sponsorluğu alanın vergi kimlik numarası : ………………………...

Sponsorluğun konusu

Madde 4-

Sözleşme bedeli / Yaklaşık sponsorluk bedeli (1)

Madde 5- Sponsorluk konusu işin (yaklaşık) bedeli (KDV Dahil)

.............................YTL (..................................... Yeni Türk Lirası)dır.

Sponsorluğu alanın banka hesap numarası (2)

Madde 6- Sponsorluğu Alanın Banka Hesap Numarası: ………………

İşin (faaliyetin) başlama, bitiş tarihleri ve yeri

Madde 7-

a) İşin başlama tarihi : ........................................

b) İşin bitiş tarihi : ........................................

c) İşin yeri : …………………………….

Sponsorluğun başlama ve bitiş tarihleri

Madde 8-

a) Sponsorluğun başlama tarihi : ………………………

b) Sponsorluğun bitiş tarihi : ………………………

Tarafların hakları ve mücbir sebepler dışındaki yükümlülükleri

Madde 9-

Sponsorluk iş ve işlemleri ile reklamlarda uyulacak hususlar

Madde 10- a) Sponsorluk ve reklam alınmasında mevcut Yönetmelikte

belirtilen hükümlerin yanında ulusal ve uluslararası federasyonların kuralları

geçerlidir.

b) Sponsorluk iş ve işlemleri ile reklamlarda kamu düzenini bozucu, siyasi,

etnik, dil, din, ırk, mezhep, cinsiyet ayrımı yapan, genel ahlak ve adaba aykırı, zararlı

ve kötü alışkanlıkları özendirici, kanunlarla yasaklanmış yazı, logo, amblem ve

benzeri işaretler kullanılamaz.

c) Reklamlar, ilgili spor dalının bağlı olduğu uluslararası federasyonlar

tarafından izin verilen şekil ve ölçülere uygun olmalıdır.

d) Sponsor, vergi ve sosyal güvenlik kuruluşlarına borcu nedeniyle takibata

uğramadığını kabul ve beyan eder.

Sorumluluk

Madde 11- Sponsorluk konusu iş ve işlemlerin mevcut mevzuata uygun

şekilde gerçekleştirilmesinden sponsorluk alan ve sponsor müşterek ve müteselsil

sorumludur.

(1) Nakdi sponsorlukta “Sözleşme bedeli”, ayni sponsorlukta “Yaklaşık sponsorluk

bedeli” şeklinde yazılmalıdır.

(2) Bu madde sadece nakdi sponsorluklarda yazılmalıdır.

Vergi, resim ve harçlar ile sözleşme giderlerinin kimin tarafından

ödeneceği

Madde 12- Her türlü vergi, resim ve harçlar ile sözleşme giderleri ....................

tarafından ödenecektir.

İhtilafların halli

Madde 13- Bu Sözleşmenin uygulanması sırasında doğabilecek her türlü

anlaşmazlıkların çözümünde ................................ mahkemeleri ve icra daireleri

yetkilidir.

Sözleşmenin madde adedi ve imza tarihi

Madde 14- Bu sözleşme .......... maddeden ibaret olup .../ .../ ....... tarihinde

imzalanmıştır.

.

...................................................... …………………………………

Adına Adına

(Adı, Soyadı ve Unvanı) (Adı, Soyadı ve Unvanı)

Not: 1) Bu sözleşme örneği, sponsorluk sözleşmesi yapacak olanlara yardımcı olmak

amacıyla hazırlanmıştır.

2)Sözleşmelere, mevcut mevzuata aykırı olmamak kaydıyla, yukarıdaki

madde başlıkları ve maddeler dışında taraflarca ihtiyaç duyulabilecek başka

madde başlıkları ve maddeler de ilave edilebilir.

 

 

SPORCU VE SPOR KULÜPLERİNE YAPILAN SPONSORLUK HARCAMALARI VERGİ MATRAHINDAN İNDİRİLMEKTEDİR

 

1. Giriş:

 

Düzenleme ile, toplum hayatında önemli bir yere sahip olan spor ve spor kuruluşlarının ekonomik olarak desteklenmesi amaçlanmıştır.

 

2004 yılından önce sportif amaçlı sponsorluk harcamaları ancak reklam harcamaları kapsamında gider yazılabiliyordu. 2004 yılı içinde gelir ve kurumlar vergisi kanununa eklenen hükümlerle, sponsorluk harcamalarının amatör spor dallarında tamamının, profesyonel spor dallarında ise yüzde 50'sinin vergi matrahından indirilmesine olanak sağlandı. Öte yandan, spor kulüpleri kamuya yararlı dernek statüsüne sahipse bunlara yapılan bağışlar, beyan edilen gelirin veya kurum kazancının yüzde 5'i ile sınırlı olarak vergi matrahından düşülebilir.

 

2004 yılında yapılan düzenlemede sponsorluk nedeniyle yapılacak ayni ve nakdi harcamalar bir bağış olarak değil, gider olarak ifade edilmiştir. Yapılan bir harcamanın ticari kazancın tespitinde gider kabul edilebilmesi için giderin ticari kazancın elde edilmesi veya idamesi (sürdürülmesi) amacıyla yapılması gerekmektedir. Ancak, Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunlarında daha sonra yapılan düzenlemede, sponsorluk harcamaları bağış indirimleri gibi beyan edilen gelirle sınırlı tutulmuştur.

 

Konu ile ilgili bazı terimlerim açılımı aşağıdaki gibidir;

 

Sponsor: Gerçek veya tüzel kişilerce, dolaylı olarak ticari fayda sağlamak veya sosyal sorumluluklarını yerine getirmek amacıyla iletişim olanakları karşılığında ayni ve/veya nakdi destekte bulunmaları,

 

Sporcu: Federasyonlar veya İl Müdürlüklerine tescilleri yapılan ferdi veya takım sporcuları,

 

Gençlik ve Spor Kulübü: Genel Müdürlük, federasyonlar veya il müdürlüklerince tescilleri yapılan gençlik ve/veya spor kulüpleri,

 

Federasyon: Gençlik ve sporla ilgili faaliyet gösteren uluslar arası kuruluşlar ile bu kuruluşlara üye federasyon, kurum ve kuruluşları

 

İfade etmektedir.

 

2. Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunlarında Yapılan Son Düzenleme:

 

Beyanname üzerinde yapılacak indirimler, Gelir Vergisi Kanunu’nun 89’uncu maddesinde, Kurumlar Vergisi kanunu’nun ise mükerrer 14’üncü maddesinde yer almış bulunmaktadır.

 

31.07.2004 tarih, 25539 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 5228 sayılı Kanun ile GVK’nın 89. maddesi yeniden düzenlenmiş, KVK’na mükerrer 14. madde eklenmiştir. GVK’nın 89. maddesinin 8 bendi ile 5520 sayılı KVK’nın mükerrer 14. maddesinin (1-e) bendine göre, “3289 sayılı Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun ile 14.6.1992 tarihli ve 3813 sayılı Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun kapsamında yapılan sponsorluk harcamalarının; amatör spor dalları için tamamı, profesyonel spor dalları için %50’si” gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerince beyan edilen gelirden indirilebilecektir.

 

Yapılan bu düzenleme ile, spor faaliyetleri için yapılan sponsorluk harcamalarının;

 • Amatör Spor dalları için tamamı (% 100)

 • Profesyonel Spor dalları için % 50’si,

Gerçek ve tüzel kişilerce beyan edilen gelirden beyanname üzerinde indirilebilecektir.

 

3. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Sponsorluk Yönetmeliği:

 

Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanununda yapılan son düzenleme sonrası, konunun uygulamasına yönelik bugüne kadar Maliye Bakanlığı’nca bir tebliğ yayımlanmamış olup, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanarak 16.06.2004 tarih ve 25494 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Sponsorluk Yönetmeliği” ne göre uygulanmaktadır.

 

İlgili yönetmelik en son olarak, 22.12.2005 tarih ve 26031 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Sponsorluk Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile bazı değişiklikler yapılarak uygulamasına devam edilmektedir.

   

Yönetmeliğe göre, sponsor seçimi için Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Federasyon Başkanlıkları ve Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri yıllık faaliyet programlarında yer alan uluslararası resmi gençlik ve spor organizasyonları ile yarım kalan tesislerin tamamlanması, yeni tesis yapımı veya mevcut tesislerin onarımları için ihtiyaç duyulan sponsorluk hizmetleri basın, yayın organları aracılığı ile ve ilan panolarında sponsorlara duyurulacak olup, birden fazla sponsorun aynı hizmet için başvurması halinde sponsorların vergi ve SSK prim borçları olmadığına ve Türk Sporuna yapmış olduğu hizmetler göz önünde bulundurulacaktır. Seçilen sponsor ile “sponsorluk sözleşmesi” yapılması ve bu sözleşmede sponsorların yükümlülükleri ve sponsora sağlanacak hak ve yükümlülüklere yer verilecektir. Sponsorluk sözleşmesi yapılan sponsorlara ayrıca “Sponsorluk Belgesi” verilir. Sponsorluk belgesinin bir örneği mükellefin bağlı olduğu vergi dairesine gönderilir.

 

Sponsorlarca yapılacak nakdi yardımlar Genel Müdürlük veya il müdürlüğünün ilgili hesaplarına yatırılır. Ayni yardımlar ise, Genel Müdürlük mevzuatına göre işlem yapılır. Sponsorluğa konu her türlü harcamalar doğrudan sponsorlarca yapılabileceği gibi genel müdürlükçe de yapılabilir. Sponsorluk konusu hizmetin sözleşme bedelini geçmemek üzere ve sponsor tarafından doğrudan harcama yapılması halinde harcama belgeleri Genel Müdürlükçe tasdik edilmek kaydıyla gider sayılır.  Belgelenmeyen harcamalar gider olarak kabul edilmez.

 

Sponsorluk Yönetmeliğinin 13. maddesine göre gençlik ve spor klüplerine yapılan harcamaların sponsorluk harcaması kabul edilebilmesi için sponsorluk alan kulübün bağlı olduğu federasyonun liglerine veya resmi müsabakalarına katılması gerekir. Sponsorluk harcamalarına ilişkin belgeler Genel Müdürlüğün kontrol ve tasdikine tabidir. Genel Müdürlükçe tasdik edilmeyen harcamalar gider olarak kabul edilmez. Genel Müdürlükçe tasdik edilen harcamalara ilişkin belgelerin birer örneği, harcamalarda bulunan mükellefin bağlı bulunduğu vergi dairesine gönderilir. Gençlik ve spor tesisleri için yapılacak yapım ve ikmal işleri ile belli bir tutarı aşan bakım ve onarım işlerine ilişkin harcamalar ayrıca yeminli mali müşavirlerce de tasdik edilir. Yeminli mali müşavirlerce tasdik edilecek harcama tutarı 2004 yılı için 1.000.000 YTL. olup bu tutar her yıl TEFE endeksi değişim oranı uygulanarak artırılır.  [1]

 

4. Sponsorlardan Elde Edilecek Hizmet ve Yardımların Niteliği:

 

Sponsorluk alan ile sponsorlar arasında sözleşme düzenlenmesi koşulluyla; aşağıda belirtilen sponsorluk alanlarında yapılan her türlü harcama sponsorluk harcaması sayılır.

 

a) Genel müdürlüğün yıllık faaliyet programında yer alan ulusal veya uluslararası gençlik ve spor organizasyonları,

 

b) Sporcuların transfer bedelleri hariç olmak üzere spor kulüpleri ile federasyonların yıllık programlarında ulunan eğitim ve altyapı faaliyetleri gibi sporun yaygınlaşması ve sporcuların desteklenmesine yönelik resmi sportif faaliyetleri,

 

c) Kamu kurum ve kuruluşları ve yerel yönetimler ile gençlik ve spor kulüplerine ait gençlik ve spor tesislerinden  Genel Müdürlükçe uygun görülenlerin yapımı, ikmali, bakımı ve onarımı,

 

d) Federasyonların veya gençlik ve spor kulüplerinin hizmet ve faaliyetlerinin yürütülmesi için gerekli olan spor organizasyonları ile sportif araç, gereç ve malzemelerin temini,

 

e) Ferdi lisanslı sporcuların, Genel Müdürlük veya federasyonlarca ferdi olarak katılanlarına izin verilen ulusal veya uluslar arası organizasyonları,

 

f) Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ile Paralimpik Komitesinin sportif faaliyetlerine ilişkin hizmetleri.     

 

Ayrıca;

 

Sponsorlar, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün gözetim ve denetiminde yapılan her türlü uluslararası resmi spor organizasyonları ile Genel Müdürlük tarafından yapımı ve/veya onarımı uygun görülen tesisler ile yarım kalan tesislerinin tamamlanması için ayni ve/veya nakdi yardımda bulunabilirler. Belirtilen yönetmelikte sponsorlardan sağlanacak hizmet ve yardımlar aşağıdaki şekilde tespit edilmiştir.

 

Uluslararası resmi spor organizasyonlarında organizasyonun her türlü giderini karşılamak üzere alınacak hizmetler ile sporcu ve antrenörlere yapılacak ayni ve/veya nakdi yardımlar;

 

a) Organizasyonun bir kısım giderlerini karşılamak üzere alınacak hizmetler, ayni ve/veya nakdi yardımlar,

 

b) Organizasyonun başlangıcında programlanmayan ancak, organizasyonun devamında ihtiyaç duyulan ilave hizmetler veya bu hizmetler için yapılacak ayni ve/veya nakdi yardımlar,

 

c) Organizasyonun yayını, tanıtımı, materyallerin hazırlanması, basımı ve yayımı gibi hizmetler veya bu amaçla yapılacak ayni ve/veya nakdi yardımlar,

 

d) Genel Müdürlük tarafından yapımı ve onarımı uygun görülen tesisler ile yarım kalan spor tesislerinin tamamlanması için;

 • Onarım, yeni inşaat ile yarım kalan ve her hangi bir yüklenicinin taahhüdünde bulunan işler için hazırlanan hak edişlere yapılacak ödemeler,

 • Her türlü gençlik ve spor tesislerinin yapımı, onarımı, tamamlanması, tefrişi, araç gereç malzeme ve teçhizat ve dekorasyonu için yapılacak hizmetler, ayni ve/veya nakdi yardımlar.

5. Sponsor Firmaların Yaptıkları Harcamaların Gider Kaydı ve Beyanname Üzerinde İndirimi:

 

Gelir veya kurumlar vergisi mükellefleri, sponsorluk harcamalarını (gider yazılan) yıllık beyannamede gösterebilmek için, harcama tutarı beyannamede önce kanunen kabul edilmeyen gider olarak ilave edilmeli, daha sonra beyanname üzerinde sponsorluk harcaması indirimi olarak gösterilmelidir. [2]

 

Gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri sponsorluk belgesi ve sözleşmesi çerçevesinde yukarıda belirtilen harcamaları belgelendirmeleri ve defterlerine kaydetmeleri halinde sponsorluk giderlerini yıllık gelir ve kurumlar vergisi beyannamesinde beyan ettikleri kazançla sınırlı olmak üzere indirebileceklerdir.

 

Bu indirim için söz konusu beyannamelerin ekinde herhangi bir belgenin ibraz zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak, mükellefler defter ve belgelerini Vergi Usul Kanunu’nun ilgili hükümleri çerçevesinde tutmakla yükümlü olduklarından, herhangi bir vergi incelemesinde sırasında veya vergi idaresince istenilmesi halinde bu belgelerin ibraz edileceği tabiidir. Geçici  vergi beyannameleri üzerinde de söz konusu harcamaların indirim konusu yapılması mümkün olup, bu durumda da aynı esaslar geçerlidir. [3]  

 

6.Sonuç:

 

Sponsorluk harcamalarının vergi matrahından indirilebilmesi için, sponsorluk alan ile sponsor olan arasında tarafların hak ve yükümlülüklerini içeren yazılı bir sözleşme yapılması ilgili yönetmelik gereği zorunludur. Sponsorluk sözleşmesinin işlemler tamamlandıktan sonra on gün içerisinde sponsorluğu alan tarafından Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne gönderilmesi şarttır. 

 

Gelir ve kurumlar vergisi kanununa eklenen hükümlerle, sponsorluk harcamalarının amatör spor dallarında tamamının, profesyonel spor dallarında ise yüzde 50'sinin vergi matrahından indirilmesine olanak sağlanmış bulunulmaktadır. Örneğin; profesyonel spor kulübüne sponsorluk yapan bir kurumlar vergisi mükellefi yaptığı 100 bin YTL'lik ödemenin ancak yarısını vergi matrahından düşebilir. Bunun anlamı, (50.000 x 0,20=) 10 bin YTL daha az vergi ödeyecek olup, kasasından çıkan paranın %10’unu geri almış sayılacaktır. Aynı mükellef amatör spor kulübüne aynı miktarda ödemede bulunacak ise (100.000 x 0,20=) 20 bin YTL daha az vergi ödeyecek olup, kasasından çıkan paranın %20’sini geri almış sayılacaktır.

 

Sponsorluk harcamalarının beyanname üzerinde indiriminin mümkün olabilmesi için sponsor olunacak sporcunun veya spor kulübünün ilgili federasyona veya spor il müdürlüğüne kayıtlı (lisanslı) olması gerekmektedir. Öte yandan, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü “Sponsorluk Yönetmeliği” gereği, federasyon liglerine veya resmi müsabakalara katılmayan kulüpler veya sporcularla yapılan sponsorluk sözleşmelerin geçerliliği bulunmamakta ve dolayısıyla söz konusu kanunlar kapsamında yapılan sponsorluk harcamalarının beyanname üzerinde bildirilen gelirden indirilmesi mümkün olamamaktadır.

 

Yukarıdaki izahatlar ve yaralanma, ancak dönem sonlarında gelir veya kurumlar vergisi matrahı çıkan (kar eden) işletmeler için söz konusu olup, hesap döneminin zarar ile sonuçlanması halinde böyle bir yararlanma veya indirim söz konusu olamayacağı gibi bu tür bir harcamanın sonraki yıllarda indirimi de mümkün değildir.

 

Yapılan düzenlemenin taraflar için olumlu olduğu söylenebilir. Ancak, düzenlemenin uygulama usul ve esasları, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanarak yürürlüğe giren “Sponsorluk Yönetmeliği” ne göre uygulanmaktadır. Ayrıca, Maliye Bakanlığı’nca da konu ile ilgili bir tebliğ çıkartılmasında ve mali açıdan da bazı açıklamalara ihtiyaç bulunmaktadır.   

 

 

 

16 Haziran 2004 Tarihli Resmi Gazete

Sayı: 25494

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcılığından:

 

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü

Sponsorluk Yönetmeliği

 

BİRİNCİ BÖLÜM

Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Amaç

Madde 1 —Bu Yönetmeliğin amacı, gerçek ve tüzel kişilerin; federasyonlara, gençlik ve spor kulüplerine, sporculara, gençlik ve spor tesisleri ile faaliyetlerine sponsor olmaları ve reklam vermeleri ile ilgili usul ve esasları düzenlemektir.

Kapsam

Madde 2 —Bu Yönetmelik, sponsorluk yapacak veya reklam verecek gerçek ve tüzel kişiler ile sponsorluk ve reklamlardan istifade edecek federasyonları, gençlik ve spor kulüplerini, sporcuları, yerel yönetimleri, kamu kurum ve kuruluşlarını, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesini ve Paralimpik Komitesini kapsar.

Dayanak

Madde 3 —Bu Yönetmelik, 21.5.1986 tarihli ve 3289 sayılı Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun 5105 sayılı Kanunla değişik Ek-3 üncü maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.

Tanımlar

Madde 4 —Bu Yönetmelikte geçen;

Genel Müdürlük :Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünü,

Genel Müdür :Gençlik ve Spor Genel Müdürünü,

Federasyon :Özerk veya özerk olmayan spor federasyonları ile Türkiye Futbol Federasyonunu,

İl Müdürlüğü :Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerini,

Gençlik ve Spor Kulübü :Genel Müdürlük, federasyonlar veya il müdürlüklerince tescilleri yapılan faal gençlik ve/veya spor kulüplerini,

Sporcu :Federasyonlar veya il müdürlüklerince tescilleri yapılan faal ferdi veya takım sporcularını,

Gençlik ve Spor Tesisi :Kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, gençlik ve spor kulüplerine ait olup Genel Müdürlükçe yapımı uygun görülen ve projesi tasdik edilen gençlik ve spor tesisleri ile ikmali, bakımı ve onarımı uygun görülen gençlik ve spor tesislerini,

Gençlik ve Spor Organizasyonu: Genel Müdürlük, federasyonlar, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi, Paralimpik Komitesi ile gençlik ve spor kulüplerinin yıllık faaliyet programlarında yer alan ulusal veya uluslar arası her seviye ve branştaki müsabaka, kamp, kurs, seminer, ve benzeri gençlik ve spor faaliyetlerini,

Sponsorluk :Bu Yönetmelik kapsamındaki alanlara gerçek veya tüzel kişilerce, dolaylı olarak ticari fayda sağlamak ya da sosyal sorumluluklarını yerine getirmek amacıyla iletişim olanakları karşılığında ayni ve/veya nakdi destekte bulunulmasını,

Sponsorluk Alan :Bu Yönetmelik kapsamında hizmet, tesis ve faaliyetleri desteklenen kişi, kurum ve kuruluşları,

Sponsor :Gençlik ve spor tesisleri ile organizasyonlarına, federasyonlara, gençlik ve spor kulüplerine, sporculara; ayni ve/veya nakdi desteklerle sponsorluk yapan gerçek ve tüzel kişileri,

Reklam :Bir ürün, marka veya hizmetin çeşitli iletişim olanaklarını kullanarak ticari yönden tanıtılmasını sağlayan gerçek veya sanal ortamdaki yazı, resim, amblem ve benzeri şekilleri,

Belge :Sponsorluk ve reklam hizmet ve işlemlerine ilişkin belgeleri,

Nakdi Destek :Sponsor tarafından sponsorluğu alana yapılan parasal ödemeyi,

Ayni Destek :Sponsorluk konusu işle ilgili sponsor tarafından yapılan belgelendirilmiş mal ve hizmet alımlarına ilişkin harcamaları,

ifade eder.

 

İKİNCİ BÖLÜM

Esas Hükümler

 

Sponsorluk Alanları

Madde 5 —Ulusal veya uluslar arası gençlik ve spor hizmet ve faaliyetlerini desteklemek amacıyla gerçek ve tüzel kişiler aşağıda belirtilen alanlarda sponsorluk yapabilirler.

a) Genel Müdürlüğün yıllık faaliyet programında yer alan ulusal veya uluslar arası gençlik ve spor organizasyonları,

b) Sporcuların transfer bedelleri hariç olmak üzere spor kulüpleri ile federasyonların yıllık programlarında bulunan eğitim ve altyapı faaliyetleri gibi sporun yaygınlaştırılması ve sporcuların desteklenmesine yönelik resmi sportif faaliyetleri,

c) Kamu kurum ve kuruluşları ve yerel yönetimler ile spor kulüplerine ait gençlik ve spor tesislerinden Genel Müdürlükçe uygun görülenlerin yapımı, ikmali, bakımı ve onarımı,

d) Federasyonların veya spor kulüplerinin sportif hizmet ve faaliyetlerinin yürütülebilmesi için gerekli olan spor organizasyonları ile sportif araç, gereç ve malzemelerin temini,

e) Ferdi lisanslı sporcuların, Genel Müdürlük veya federasyonlarca ferdi olarak katılmalarına izin verilen ulusal veya uluslar arası organizasyonları,

f) Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ile Paralimpik Komitesinin sportif faaliyetlerine ilişkin hizmetleri.

Gençlik ve Spor Hizmet ve Faaliyetlerine İlişkin Sponsorluk Esasları

Madde 6 —Genel Müdürlük, federasyonlar, gençlik ve spor kulüpleri, ferdi lisanslı sporcular, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ve Paralimpik Komitesinin faaliyetleri ile ilgili olarak aşağıda belirtilen konularda yapılacak harcamalar, sponsorluk harcaması sayılır.

a) Ulaşım harcamaları,

b) İaşe ve ibate harcamaları,

c) Ödüller ve promosyon ürünleri harcamaları,

d) Reklam ve tanıtım harcamaları,

e) Kırtasiye harcamaları,

f) Sağlık ve sigorta harcamaları,

g) Malzeme, araç ve gereç alımı ile kiralama harcamaları,

h) Tesis kiralama harcamaları,

i) Genel Müdürlükçe uygun görülen organizasyonla ilgili diğer harcamalar.

Gençlik ve Spor Tesislerinin Sponsorluk Esasları

Madde 7 —Gençlik ve spor tesislerinin yapımı ile ilgili her türlü proje Genel Müdürlük tarafından onaylandıktan sonra uygulamaya esas kabul edilir. Bu yapıların ruhsat, yapı kullanma izin belgeleri ve diğer teknik işlemler, esas olarak sponsorlar veya görevlendireceği kişi veya kurumlarca ya da uygun görülmesi halinde Genel Müdürlükçe takip edilip sonuçlandırılır.

Gençlik ve spor tesislerinin yapımı, ikmali, bakımı ve onarımları ile ilgili kesin hesap, tasfiye, geçici ve kesin kabul işlemleri ile ilgili uzman kişi, kurum veya kuruluşlarca hazırlanan belgeler Genel Müdürlükçe incelenip, uygun görülmesi halinde işlerlik kazanır.

Yapılacak inşaatların teknik kontrolü ile teknik denetimi sponsorlarca uzman kişi, kurum veya kuruluşlara yaptırılır. Bu kişi, kurum veya kuruluşlar tarafından hazırlanan mali ve teknik belgeler 30 gün içerisinde Genel Müdürlüğe gönderilir.

Bir sözleşmeye dayalı olarak devam ettirilen yapım, ikmal, bakım ve onarım işlerinde mevcut sözleşmelere uygunluk içerisinde yüklenicilerin muvafakati alınarak sponsorluk hakkı verilebilir.

Yıllara sari yapım, ikmal, bakım ve onarım işlerinde her yılın sonu itibari ile yapılan imalat miktarları esas kabul edilerek harcama belgeleri düzenlenir.

Gençlik ve spor tesislerine sponsorluğun nakdi yapılması halinde yürürlükteki mevzuata göre işlem yapılır.

Sözleşme Yapılması ve Sözleşmede Yer Alacak Hususlar

Madde 8 —Sponsorluk alan ile sponsorlar arasında her iki tarafın hak ve yükümlülüklerini içeren yazılı sözleşme yapılması zorunludur. Sponsorlarla sözleşme yapmaya sponsorluk hizmetini alan kişi, kurum veya kuruluş yetkilidir.

Sponsorlarla yapılacak sözleşmelerde;

a) Sponsorun adı, soyadı veya kanuni unvanı,

b) Sponsorun ikametgah ve işyeri adresi,

c) Sponsorun bağlı bulunduğu vergi dairesi ve vergi kimlik numarası,

d) Sponsorluğun konusu,

e) Sponsorluk bedeli,

f) Faaliyetin veya tesisin yapımı, ikmali, bakımı ve onarımına ilişkin uygulama programı, başlama-bitiş tarihleri ve yeri,

g) Sponsorluğun başlama ve bitiş tarihleri,

h) Sponsorluk alanın hak ve yükümlülükleri,

i) Sponsorun hakları ve mücbir sebepler dışındaki yükümlülükleri,

j) Sponsorun taahhüt ettiği işle ilgili olarak varsa üçüncü şahıslarla yaptığı ya da yapacağı anlaşmalara ilişkin bilgi ve belgeler,

k) İhtiyaç duyulabilecek diğer hususlar,

l) Anlaşmazlıkların nerede ve ne şekilde çözümleneceği,

m) Sözleşmenin kaç maddeden ibaret olduğu, tarih, imza eden kişilerin adı, soyadı ve unvanı,

belirtilir.

Sponsorlara Verilebilecek Haklar

Madde 9 —Sponsorlara, ulusal ve uluslar arası federasyonların reklam ve sponsorlukla ilgili hükümlerine aykırı olmamak kaydıyla;

a) Faaliyet veya tesisin isim hakkı,

b) Her türlü reklam ve tanıtım hakları,

verilebilir.

Ayniyat İşlemleri

Madde 10 —Sponsorlarca verilen demirbaş malzemelerin (ödül olarak verilenler hariç) ayniyat işlemlerinde, sponsorluğu alanın tabi olduğu mevzuat hükümleri uygulanır. Sponsorların Koordinasyonu

Madde 11 —Organizasyon veya tesislerle ilgili olarak birden fazla sponsorla sözleşme yapılabilir. Bu durumda sponsorluk alan, sponsorlar arasında koordinasyon ve uyumu sağlayıcı gerekli tüm tedbirleri alır.

Sponsorlukla İlgili Kısıtlamalar

Madde 12 —Aşağıda belirtilen konularda faaliyet gösteren gerçek veya tüzel kişiler sponsorluk yapamazlar.

a) Genel ahlak ve adaba aykırı, zararlı ve kötü alışkanlıkları özendirici faaliyette bulunanlar.

b) Kamu ihalelerine katılmaktan yasaklananlar.

c) İlgili mercilerce hileli iflas ettiğine karar verilenler.

d) Sponsorluk yapan ancak taahhüdünü yerine getirmeyen veya eksik yerine getirenler.

e) Vergi ve SSK prim borcu olanlar.

Sponsorluk ve Reklam Alınmasında Uyulacak Hususlar

Madde 13 —Sponsorluğa konu hizmet ve işle ilgili taahhüt edilen sponsorluk bedeli, sponsor tarafından bizzat harcanabileceği gibi, taahhüt ettiği sponsorluk bedelini, sponsorluğu alanın hesabına da yatırabilir. Sponsorluğu alan tarafından gelir kaydedilen bu tutara ilişkin harcamalarda ise, sponsorluğu alanın tabi olduğu mevzuat hükümleri uygulanır.

Gençlik ve spor kulüplerine yapılan harcamaların sponsorluk harcaması olarak kabul edilebilmesi için sponsorluk alan kulübün bağlı olduğu federasyonun liglerine veya resmi müsabakalarına katılması şartı aranır.

Federasyonlara, gençlik ve spor kulüplerine, sporculara, gençlik ve spor tesisleri ile faaliyetlerine yapılacak harcamalara ilişkin belgeler Genel Müdürlüğün kontrol ve tasdikine tabidir. Genel Müdürlükçe tasdik edilmeyen harcamalar gider olarak kabul edilmez. Genel Müdürlükçe tasdik edilen harcamalara ilişkin belgelerin birer örneği, harcamalarda bulunan mükellefin bağlı bulunduğu vergi dairesine gönderilir. Gençlik ve spor tesisleri için yapılacak yapım ve ikmal işleri ile 2004 yılı için bir trilyon TL (1.000.000.000.000.-TL)’nin üzerindeki, sonraki yıllar için ise bu rakamın Devlet İstatistik Enstitüsü tarafından belirlenen yıllık Toptan Eşya Fiyat Endeksi değişim oranı ile çarpımı sonucu elde edilen tutarı aşan bakım ve onarım işlerine ilişkin harcamalar, ayrıca yeminli mali müşavirlerce de tasdik edilir. Mali müşavirlerce gerçeğe aykırı belge tasdik edildiğinin tespiti halinde, bu işlemi gerçekleştiren mali müşavirler tasdikin kapsamı ile sınırlı olmak üzere ziyaa uğratılan vergilerden ve kesilecek cezalardan sponsorla birlikte müştereken ve müteselsilen sorumlu olur, ayrıca bu husus ilgililer hakkında disiplin kovuşturmasını teminen Maliye Bakanlığına ve bağlı bulunulan oda başkanlığına bildirilir.

Sporcular ile gençlik ve spor kulüpleri, ulusal veya uluslar arası gençlik ve spor faaliyetlerinde sponsorluktan yararlanabilir ve reklam alabilirler.

Sponsorluk ve reklam alınmasında ulusal ve uluslar arası federasyonların kuralları geçerlidir.

Ferdi sporcuların sponsorluk ve reklam almaları, ilgili federasyonun iznine tabidir.

Reklamlar, ilgili spor dalının bağlı olduğu uluslar arası federasyonlar tarafından izin verilen şekil ve ölçülere uygun olmalıdır.

Sponsorların iş ve işlemleri ile reklamlarda kamu düzenini bozucu, siyasi, etnik, dil, din, ırk, mezhep, cinsiyet ayrımı yapan, genel ahlak ve adaba aykırı, zararlı ve kötü alışkanlıkları özendirici, kanunlarla yasaklanmış yazı, logo, amblem ve benzeri işaretler kullanılamaz. Sponsorluk sözleşmelerine veya reklam alınmasında uyulacak hususlara riayet edilmemesi halinde sözleşme iptal edilir. Varsa idare zararının tahsili için hukuki işlem yapılır. Ayrıca bu husus Maliye Bakanlığı ile ilgilinin bağlı bulunduğu vergi dairesine bildirilir.

 

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

Son Hükümler

 

Yürürlükten Kaldırılan Mevzuat

Madde 14 —13/9/2001 tarihli ve 24522 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Sponsorluk Yönetmeliği yürürlükten kaldırılmıştır.

Yürürlük

Madde 15 —Maliye Bakanlığı ve Sayıştayın görüşü alınarak hazırlanan bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Yürütme

Madde 16 —Bu Yönetmelik hükümlerini Gençlik ve Spor Genel Müdürü yürütür.

 

 

22 Aralık 2005 Tarihli Resmi Gazete

Sayı: 26031

 

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcılığından:

 

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Sponsorluk Yönetmeliğinde

Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

 

             MADDE 1 — 16/6/2004 tarihli ve 25494 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Sponsorluk Yönetmeliğinin 3 üncü maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

             "Madde 3 — Bu Yönetmelik, 21/5/1986 tarihli ve 3289 sayılı Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun Ek-3 üncü maddesine dayanılarak hazırlanmıştır."

             MADDE 2 — Aynı Yönetmeliğin 4 üncü maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

             "Madde 4 — Bu Yönetmelikte geçen;

             Genel Müdürlük: Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünü,

             Genel Müdür: Gençlik ve Spor Genel Müdürünü,

             Federasyon: Gençlik ve sporla ilgili faaliyet gösteren uluslararası kuruluşlar ile bu kuruluşlara üye federasyon, kurum ve kuruluşları,

             İl müdürlüğü: Gençlik ve spor il müdürlüklerini,

             Gençlik ve spor kulübü: Genel Müdürlük, federasyonlar veya il müdürlüklerince tescilleri yapılan gençlik ve/veya spor kulüplerini,

             Sporcu: Federasyonlar veya il müdürlüklerince tescilleri yapılan ferdi veya takım sporcularını,

             Gençlik ve spor tesisi: Kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler ile gençlik ve spor kulüplerinin mülkiyeti veya kullanımında olup, Genel Müdürlükçe yapımı, ikmali, onarımı ve bakımı uygun görülen gençlik ve spor tesislerini,

             Gençlik ve spor organizasyonu: Genel Müdürlük, federasyonlar, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi, Paralimpik Komitesi ile gençlik ve spor kulüplerinin yıllık faaliyet programlarında yer alan ulusal veya uluslar arası her seviye ve branştaki müsabaka, kamp, kurs, seminer, ve benzeri gençlik ve spor faaliyetlerini,

             Sponsorluk                : Bu Yönetmelik kapsamındaki alanlara gerçek veya tüzel kişilerce, dolaylı olarak ticari fayda sağlamak ya da sosyal sorumluluklarını yerine getirmek amacıyla iletişim olanakları karşılığında ayni ve/veya nakdi destekte bulunulmasını,

             Sportif araç, gereç ve malzeme: Gençlik ve spor organizasyonunun yürütülebilmesi için ihtiyaç duyulan her türlü araç, gereç ve malzemeleri,

             Sponsorluk alan: Bu Yönetmelik kapsamında hizmet, tesis ve faaliyetleri desteklenen kişi, kurum ve kuruluşları,

             Sponsor: Gençlik ve spor tesisleri ile organizasyonlarına, federasyonlara, gençlik ve spor kulüplerine, sporculara; ayni ve/veya nakdi desteklerle sponsorluk yapan gerçek ve tüzel kişileri,

             Reklam: Bir ürün, marka veya hizmetin çeşitli iletişim olanaklarını kullanarak ticari yönden tanıtılmasını sağlayan gerçek veya sanal ortamdaki yazı, resim, amblem ve benzeri şekilleri,

             Belge: Sponsorluk ve reklam hizmet ve işlemlerine ilişkin belgeleri,

             Nakdi destek: Sponsor tarafından sponsorluğu alana yapılan parasal ödemeyi,

             Ayni destek: Sponsorluk konusu işle ilgili sponsor tarafından yapılan belgelendirilmiş mal ve hizmet alımlarına ilişkin harcamaları,

             ifade eder."

             MADDE 3 — Aynı Yönetmeliğin 5 inci maddesinin başlığı ile birinci fıkrasının (c) ve (d) bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

             "Sponsorluk yapılabilecek alanlar"

             "c) Kamu kurum ve kuruluşları ve yerel yönetimler ile gençlik ve spor kulüplerine ait gençlik ve spor tesislerinden Genel Müdürlükçe uygun görülenlerin yapımı, ikmali, onarımı ve bakımı,"

             "d) Federasyonların veya gençlik ve spor kulüplerinin hizmet ve faaliyetlerinin yürütülebilmesi için gerekli olan gençlik ve spor organizasyonları ile sportif araç, gereç ve malzemelerin temini,"

             MADDE 4 — Aynı Yönetmeliğin 6 ncı maddesi başlığı ile birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

             "Sponsorluk harcaması sayılma

             Madde 6 — Sponsorlarca bu Yönetmeliğin 5 inci maddesinde belirtilen sponsorluk alanlarında yapılan her türlü harcama sponsorluk harcaması sayılır."

             MADDE 5 — Aynı Yönetmeliğin 7 nci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

             "Madde 7 — Gençlik ve spor tesislerinin yapımı ile ilgili her türlü proje Genel Müdürlük tarafından onaylandıktan sonra uygulamaya esas kabul edilir.

             Yeni tesislerin yapımında; yapımla ilgili her türlü proje, tesis alanına ait tapu, imar durumu ve kulüpler için kulüp tescil belgesi, yarım kalmış tesislerin ikmali, mevcut tesislerin tadilatı, bakımı ve onarımlarında ise; yukarıda sayılanlara ek olarak, tesisin halihazır durumunu gösteren röleve projeleri ile birlikte Genel Müdürlüğe müracaat edilir. Proje dosyasının Genel Müdürlükçe uygun görülmesi halinde taraflar arasında sözleşme imzalanır.

             Yapılacak inşaatların tüm kontrollük hizmetleri uzman kişi, kurum veya kuruluşlara yaptırılır.

             Yıllara sari yapım, ikmal, bakım ve onarım işlerinde her yılın sonu itibariyle yapılan imalat miktarları esas kabul edilerek harcama belgeleri düzenlenir.

             Bir sözleşmeye dayalı olarak devam ettirilen ancak tamamlanamamış yapım, ikmal, bakım ve onarım işlerinde; tarafların kabul etmesi ve  yüklenicilerin muvafakatinin alınması halinde sponsorluk hakkı verilebilir."

             MADDE 6 — Aynı Yönetmeliğin 8 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

             "Madde 8 — Sponsorluk alan ile sponsorlar arasında tarafların hak ve yükümlülüklerini içeren yazılı sözleşme yapılması zorunludur. Sponsorlarla sözleşme yapmaya sponsorluk hizmetini alan kişi, kurum veya kuruluş yetkilidir.

             Sponsorluk sözleşmelerinin imzalanmasını müteakip bir sureti on gün içerisinde sponsorluğu alan tarafından Genel Müdürlüğe gönderilir.

             Sponsorluk süresinin bitiminden sonraki on gün içerisinde, sponsorun yükümlülüklerinin yerine getirilip getirilmediğine ilişkin bilgiler, sponsorluğu alan tarafından Genel Müdürlüğe gönderilir  (Ek-1) ve (Ek-2).

             Sözleşmelerde;

             a) Tarafların adı, soyadı veya kanuni unvanı,

             b) Tarafların ikametgah veya işyeri adresi,

             c) Tarafların bağlı bulunduğu vergi dairesi ve vergi kimlik numarası,

             d) Sponsorluğun konusu,

             e) Nakdi sponsorlukta sözleşme bedeli, ayni sponsorlukta yaklaşık sponsorluk bedeli,

             f) Faaliyetin veya tesisin yapım, bakım ve onarım işlerinin başlama, bitiş tarihleri ve yeri,

             g) Nakdi sponsorlukta sponsorluğu alanın banka hesap numarası,

             h) Sponsorluğun başlama ve bitiş tarihleri,

             i) Tarafların hakları ve mücbir sebepler dışındaki yükümlülükleri,

             j) İhtiyaç duyulabilecek diğer hususlar,

             k) Anlaşmazlıkların nerede ve ne şekilde çözümleneceği,

             l) Sözleşmenin kaç maddeden ibaret olduğu, tarih, imza eden kişilerin adı, soyadı ve unvanı,

             belirtilir."

             MADDE 7 — Aynı Yönetmeliğin 9 uncu maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

             "Madde 9 — Sponsorlara, ulusal ve uluslararası federasyonların reklam ve sponsorlukla ilgili hükümlerine aykırı olmamak ve il müdürlüklerince pazarlanan reklam hakları saklı kalmak şartı ile faaliyet ve tesisle ilgili her türlü isim, reklam, tanıtım ve gerektiğinde yayın hakları ayrı ayrı veya bir paket halinde verilebilir."

             MADDE 8 — Aynı Yönetmeliğin 12 nci maddesi başlığı ile birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

             "Harcama belgelerinin tanzimi

             Madde 12 — Sponsorluk, ayni veya nakdi olarak yapılabilir. Ayni sponsorlukta harcamalar sponsor tarafından bizzat yapılarak harcama belgeleri sponsor adına tanzim edilir. Sponsorluğun nakdi yapılması halinde ise, sponsorluk bedeli sponsorluk alanın banka hesabına yatırılır. Sponsorluğu alan kişi, kurum veya kuruluş tarafından gelir kaydedilen bu bedel, ferdi sporcular hariç, sponsorluğu alanın tabi olduğu mevzuat hükümlerine göre harcanır ve belgeleri muhafaza edilir."

             MADDE 9 — Aynı Yönetmeliğin 13 üncü maddesi başlığı ile birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

             "Sponsorluk alınmasında uyulacak hususlar

             Madde 13 — Ferdi veya takım sporcuları ile gençlik ve spor kulüpleri ulusal veya uluslararası gençlik ve spor faaliyetlerinde sponsorluktan yararlanabilir ve reklam alabilirler.

             Sponsorluk ve reklam alınmasında bu Yönetmelikte belirtilen hükümlerin yanında ulusal ve uluslararası federasyonların kuralları geçerlidir.

             Reklamlar, ilgili spor dalının bağlı olduğu uluslararası federasyonlar ve Genel Müdürlük tarafından izin verilen şekil ve ölçülere uygun olmak zorundadır.

             Sponsorluk iş ve işlemleri ile reklamlarda kamu düzenini bozucu, siyasi, etnik, dil, din, ırk, mezhep ve cinsiyet ayrımı yapan, genel ahlak ve adaba aykırı, zararlı ve kötü alışkanlıkları özendirici, kanunlarla yasaklanmış yazı, logo, amblem ve benzeri işaretler kullanılamaz.

             Vergi veya sosyal güvenlik kuruluşlarına borcu nedeniyle takibata uğrayan gerçek veya tüzel kişiler sponsorluk yapamazlar."

             MADDE 10 — Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki ek maddeler ilave edilmiştir.

             "Sorumluluk

             Ek Madde 1 — Sponsorluk konusu iş ve işlemlerin bu Yönetmelik hükümlerine ve  mevcut mevzuata uygun şekilde gerçekleştirilmesinden sponsorluk alan ve sponsor müşterek ve müteselsil sorumludur."

             "Denetim

             Ek Madde 2 — Genel Müdürlük gerekli gördüğü takdirde, sponsorluk kapsamında yapılan her türlü iş ve işlemleri denetlemeye yetkilidir."

             Yürürlük

             MADDE 11 — Maliye Bakanlığı ve Sayıştayın görüşü alınarak hazırlanan bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

             Yürütme

             MADDE 12 — Bu Yönetmelik hükümlerini Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün bağlı olduğu Bakan yürütür.